Social Icons

Pages

31 Mayıs 2010

Surf Müzik


1950'lerin sonlarına doğru, dünyaca ünlü gitaristler Duane Eddy, Link Wray ve o dönemin (Amerikalı) bazı müzik orkestraları tarafından temelleri atılan; deneysel, farklı gitar soundlarına sahip rock müzik tarzı.

60'larda Dick Dale başta olmak üzere; The Beach Boys, The Ventures, The Lively Ones gruplarıyla oldukça ünlenen ve 60'ların ortalarına kadar Amerika'nın en popüler müzik türü olan Surf Rock, daha sonra unutulmaya yüz tuttu; genelde az sayıda fakat belli bir dinleyici kitlesine sahip oldu.

1994 yılında Quentin Tarantino'nun Pulp Fiction filminin soundtrackiyle yeniden popüler olan Surf, 90'larda ve günümüzde; ünlü isimler; Shadowy Men on a Shadowy Planet, Los Straitjackets, Man or Astro-man?, The Vanduras ve Robert Johnson and Punchdrunks gruplarıyla varlığını devam ettirmektedir.

Surf Müzik örneklerinden "The Vanduras-In the Dark" indir

2 yorum:

  1. Surf rock ülkemizde fazla bilinmeyen güzel müzik türlerinden biridir, faydalı paylaşım, teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Siz sağolun, Surf için daha başka paylaşımlar var blogta, zaten bu blogu özellikle surf ve blues müziğin varlığını memlekette duyurmak için yazdığımı,(surf hemen hemen hiç bilinmiyordu, blues'un ise varlığı biliniyor ancak içeriğinin ne olduğu maalesef bilinmiyordu, bunu, the Blues Brothers filminin yıllarca cazcı kardeşler olarak türkçe çevirisinden anlayabiliriz ayrıca sinema sayesinde bu müzik türlerinin varlığını keşfettiğim için sinema'nın blogun extrası olduğunu) söyleyebilirim.

    YanıtlaSil