Social Icons

Pages

2 Haziran 2010

Bluesrock


Bluesrock, Blues`a göre daha tempolu bir müziktir ve Bluesrock hakkında en kısa anlatımla, -adından da anlaşılacağı üzere-, Blues & Rock müziğin karışımı diyebiliriz.

Bluesrock`ı Ingiltere ağırlıklı gruplar, sanatçılar(60'lar) ve Amerika ağırlıklı gruplar, sanatçılar(70'ler ve günümüz) şeklinde iki döneme ayırabiliriz.Ilkinde döneminden kaynaklanan Psychedelic etkiler görülebilirken, diğerinde Folk etkiler ve sert gitar tonları baskındır.

Özellikle Muddy Waters,Howlin' Wolf ve Freddie King, Bluesrock`a şarkılarıyla ilham kaynağı olmuş üç isimdi.Bluesrock`ın ilk göründüğü albümler Rolling Stones'un "England's Newest Hit Makers"(1964) ile Yardbirds` ün aynı tarihli "Five Live Yardbirds" albümlerine kadar götürülse de, hakiki çalışmalar onlardan iki üç yıl sonra; Jimi Hendrix,Cream,John Mayall and the Bluesbreakers,Paul Butterfield Blues Band gibi döneminde oldukça popüler olmuş isimler tarafından verildi.

"60'ların müziğinde Blues zaten popülerdi, örn; The Doors'ta da, Janis Joplin'de de Blues etkileri vardı, neden "Bluesrock" şeklinde ayrıca bir adlandırmaya gerek duyuldu?" diye bir soru akla gelebilir. Bunda, şüphesiz etkili olanlar bazı Ingiliz gruplardı.Özellikle John Mayall and The Bluesbreakers, Savoy Brown ve Cream yaptıkları müzikle diğerlerinden belirgin bir biçimde ayrılıyordu.

Türün popüler olmuş ilk albümü John Mayall and the Bluesbreakers`in 1966 yılında çıkardığı "Bluesbreakers with Eric Clapton" dı.Onu, hemen ardından, aynı tarihte "East-West" albümüyle Paul Butterfield Blues Band izledi.Bir yıl sonra 1967' de "Disraeli Gears" albümüyle Cream, çoğu zaman psychedelic rock olarak tanıtılan "Are You Experienced" albümüyle de Jimi Hendrix. Fakat Jimi'yi bu gruplardan ayıran bir fark, Bluesrock içine giren ancak sadece kendisiyle de anılan bir müzik tarzına sahip oluşuydu. Tür sadece bu isimlerle sınırlı kalmadı ve Amerika'dan Canned Heat başta olmak üzere, İngiltere'den Ten Years After, Peter Green`s Fleetwood Mac, Blind Faith ve Free aynı tarihlerde Bluesrock yapan diğer başarılı isimler oldular.

Aynı dönemden olup da, yaşıtları kadar popüler olamayan fakat kendine has bir dinleyici kitlesi edinmiş, bir Ingiliz grup daha vardı: Savoy Brown. Kurucusu gitarist Kim Simmonds'ın grubun demirbaşı olduğu Savoy Brown, çıkardığı başarılı albümlerle bu türün büyük isimlerinden biri kabul edildi.

Ada`da kurulan Bluesrocker başka topluluk, daha sonra tek başına çıkardığı albümlerle adını daha çok duyuran gitarist Rory Gallagher'in Taste grubuydu, 70 lerin hemen başında, Savoy Brown'dan ayrılan gitarist Lonesome Dave Peverett'in kurdugu diğer İngiliz grup Foghat ise ("I just want to make love to you" isimli hit bir Bluesrock şarkısının altına imza atmışlardı) Taste ile beraber daha sert bir müzik yapmayı tercih etmişti.

1970'lerden itibaren Bluesrockerlar arasında Amerikalı isimler artmaya başladı. Johnny Winter ve ZZ Top bu türün, Canned Heat ve Paul Butterfield Blues Band'ten sonraki Amerikalı büyük temsilcileriydi.Güney'in ünlü grupları (Georgia'dan) Allman Brothers Band, (Florida'dan) Lynyrd Skynyrd da bu türde bazı şarkılar yapmış fakat kendi bölgelerinin kültürüne olan sıkı bağlılıkları ve şarkılarında blues müziğe oranla daha yoğun kalan Country etkisi nedeniyle, genellikle, Southern Rock kategorisinde değerlendirilen diğer Amerikalı isimlerdi.

70'lerin sonlarına doğru çıkardığı albümlerle adını duyurabilen George Thorogood and the Destroyers özellikle 80'lerdeki çalışmalarıyla(I drink alone, Bad to the Bone) türün devleri arasında yerini aldı.Gene 80'lerde etkili olmuş diğer Bluesrock grubu ise gitarda Jimmie Vaughan 'ın olduğu güneyli The Fabulous Thunderbirds'tü.

90'larda; Kanada kökenli Jeff Healey Band, Canned Heat`te bir süre çaldıktan sonra ayrılan ve ilk albümünü çıkaran Walter Trout, çok genç yaşına rağmen yaptığı iyi albümlerle büyük yetenek Jonny Lang Bluesrock türündeki başarılı müzisyenlerdi.

90`ların sonuna doğru ve günümüzde-şu ana kadar sayılan isimlerin bir kısmı müzik yaşamını hala devam ettirse de- Amerika'dan Kenny Wayne Shepherd ve The Black Keys, Avustralya'dan The John Butler Trio Bluesrock kategorisinde parlayan yeni isimler oldular.

Ülkemizden de erken yaşta kaybettiğimiz Yavuz Çetin, bu türde iyi bir örnek olarak karşımıza çıkmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder