Social Icons

Pages

16 Haziran 2010

Freddie King


1934/Gilmer-Texas doğumlu gitarist, 'Albert King ve B.B. King ile beraber Blues müziğin üç büyük kralından biri' olarak kabul edilmektedir.F.King'in diğer iki isimden önemli farkı ise; gitar tarzının 'daha uzun,kıvrak,içli ve derin sololara sahip olması' şeklinde özetlenebilir.

F. King, 1950'lerde Muddy Waters ve Howlin' Wolf ile çalışma imkanı buldu; 1956'da ilk single'ı "Country Boy/That's What You Think"i çıkardı.

1960 yılındaki ikinci single çalışması "Have You Ever Loved a Woman" ile üne kavuşan sanatçı, aynı senedeki bir başka single çalışması "Hide Away" ile de bu şöhretini pekiştirdi.

1961'de,F. King, " Freddy King Sings" isimli ilk albümünü çıkardı.Albüm, sanatçının o tarihe kadarki çeşitli çalışmalarının bir derlemesiydi. Albümde; "Lonesome Whistle Blues" , "I'm Tore Down", "You've Got To Love Her With A Feeling" gibi Freddie King'in müzik kariyerini olumlu yönde etkileyen şarkılar vardı.Aynı sene içinde sanatçının esaslı ilk albüm çalışması "Let's Hideaway And Dance Away With Freddy King" piyasaya çıktı ve "Sen-Sa-Shun" , "The Stumble" , "San-Ho-Zay" gibi instrumental şarkılarla, King, Blues müzikte zirveye tırmandı.

1965'te sanatçının ünlü şarkılarının başka bir derlemesi "All His Hits" piyasaya çıktı ve F.King, 1976'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybedene kadar -bu tarz toplamalar dahil olmak üzere- birçok albüm yaptı. The Texas Cannonball ve Burglar ise bu albümlerin en önemli ikisidir.

F. King; Billy Gibbons,Eric Clapton ve Stevie Ray Vaughan başta olmak üzere, birçok ünlü gitaristi etkilemiş önemli bir Blues müzisyenidir.

"Freddie King" dinle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder