Social Icons

Pages

17 Ağustos 2010

George Kennedy


George Kennedy (1925/New York/ABD), ismi çok bilinmese de, sinemanın tanıdık simalarından biridir. Oyunculuk macerası, televizyon dizilerinde teknik danışman olarak görev almasıyla başladı. Bir süre televizyon dizilerinde teknik konularda çalışan Kennedy (1955-1960), ardından tv dizilerinde irili ufaklı roller aldı.

Oyuncunun ilk sinema filmi, 1960 yılında çekilen Spartacus oldu. Kennedy, 1961'de ikinci sinema filmi, The Little Shepherd of Kingdom Come'da, "Nathan Dillon" karakteriyle, 'ciddi anlamda' ilk rolünü oynadı. Oyuncu, daha sonra, western türündeki filmlerde ve dizilerde boy göstermeye başladı.

1967-1968 yılları Kennedy açısından oldukça verimli oldu, Dirty Dozen filmiyle dikkat çekerken, Cool Hand Luke filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar kazandı ve üne kavuştu. Aktör, ikinci büyük çıkışını, 1970 tarihli Airport filmiyle yaptı, bu kez Golden Globe için, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday gösterildi ancak kazanamadı.

70'lerde Kennedy, çoğunlukla gerilim ve aksiyon filmlerinde rol aldı. Airport 1975, The 'Human' Factor, Mean Dog Blues, Death on the Nile bu tarzdaki iyi filmlerinden bazılarıydı. 80'lerde Kennedy, rol aldığı korku filmleriyle dikkat çekti. Just Before Dawn, Creepshow 2 Demonwarp , Nightmare at Noon, The Terror Within, Brain Dead oyuncunun korku türünde vasat ve vasatın üstünde olan filmleriydi.

George Kennedy, sonraki yıllarda dişe dokunur bir çalışmada rol almadı ancak o, Hollywood Sineması'nın en iyi yardımcı erkek oyuncularından biri olarak, tarihe geçmiştir.

George Kennedy filmleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder