Social Icons

Pages

21 Ağustos 2010

James Woods


Oyunculuk kariyeri 1969'da Broadway Tiyatrosu'nda başladı. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra dizilerde ve birkaç televizyon filminde rol alan Woods, 1975'teki Night Moves ile gerçek anlamda ilk sinema filmini çekti. 1979'daki The Onion Field yapımıyla dikkat çeken Woods, 1983'te Videodrome ve 1984'te Once Upon a Time in America filmleriyle üne kavuştu. 1985'te Cat's Eye ve Joshua Then and Now, 1986'da Salvador, 1989'da da True Believer, aktörün ününü pekiştiren diğer filmler oldu. James Woods, 1987'de, yılın erkek oyuncusu dalında Golden Apple ödülü kazandı.

90'ların başında, Quentin Tarantino, Woods'a Reservoir Dogs'ta oynaması için, menajeri aracılığyla teklif götürdü. Ancak menajeri, Woods'a teklifi iletmeden geri çevirdi. Woods, bu talihsizliği öğrendikten sonra, hemen menajerinin işine son verdi.

90'larda Woods, Ghosts of Mississippi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar adayı olurken, Carpenter'ın Vampires filmiyle de, en iyi erkek oyuncu dalında Saturn ödülü kazandı. 2000'lerde, tv filmleri ve dizileri dışında James Woods, önceki yıllara nazaran fazla varlık gösteremedi.

James Woods, Hollywood Sineması'nın sıradışı aktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

James Woods filmleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder