Social Icons

Pages

15 Ağustos 2010

Lee Van Cleef


Lee Van Cleef, sinema tarihinin efsane yüzlerinden biriydi. Genelde 'kötü adam' rolleriyle tanındı.

Hollanda asıllı L.V. Cleef, bir süre sinema dışı işlerde çalıştı, muhasebecilik, çiçekçilik yaptı. Amatör tiyatroculukla da uğraşan L.V. Cleef, prodüktör/yönetmen Stanley Kramer tarafından bir oyun sırasında keşfedildi ve 1952 yapımı, oscarlı "High Noon" filmindeki Jack Colby karakteriyle, sinemaya ilk adımını attı. Filmin ardından birçok televizyon dizisinde rol alan L.V. Cleef, büyük çıkışını Sergio Leone sayesinde yaptı. Leone, çekeceği filmler için uygun oyuncu(lar) ararken, bir ajans kataloğundan L.V. Cleef'i görüp beğendi ve ona "For a Few Dollars More" için oyunculuk teklif etti. Teklifi kabul eden L.V. Cleef, filmin ardından, gene Sergio Leone ile, bu kez "The Good, the Bad and the Ugly" filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıktı. Bu filmdeki The Bad/Angel Eyes karakteri ile dünya çapında üne kavuşan L.V. Cleef, bir başka italyan yapımı western, "Death Rides a Horse" ile de, 60'ların sonlarında, oldukça popüler bir isim oldu. 70'lerde genelde vasat filmlerde rol alan L.V. Cleef, 80'lerin başında John Carpenter imzalı "Escape from New York" ile adından söz ettirdi.

Ünlü aktör Lee Van Cleef, kalp krizinden 1989'da yaşamını yitirene kadar, önemsiz bazı filmlerde daha rol aldı ve 1989 kışında hayata veda etti.

Lee Van Cleef filmleri

2 yorum:

  1. Güzel bir blog yalnız Lee Van Cleef hakkındaki "kötü adam" ifadesine takıldım, kaç tanedir ki o türde rol aldığı filmler, merak ettim doğrusu? İyi bir sinema izleyicisi olarak hatırlamıyorum da o yüzden sordum

    YanıtlaSil
  2. "Lee Van Cleef, sinema tarihinin efsane yüzlerinden biriydi. Genelde 'kötü adam' rolleriyle tanındı."

    Aslına bakarsanız bir bakıma haklısınız hatta yazdıktan daha sonra bunu biraz düşünmedim desem yalan olur,ancak oradaki "kötü adam" kullanımını yabancı kaynaklarda gördüğümden ve ingilizce'deki "baddest" gibi (yani son derece cool,en etkileyici gibi bir ters anlamda, bu türde baddest guitarist, baddest man..vb gibi kullanımları görmek mümkün, http://www.urbandictionary.com/define.php?term=baddest) bir anlama sahip olduğundan değiştirmek istemedim, Lvc hakkında benzer bir kullanımı şu blogta da görebilirsiniz:
    http://bigern1991.wordpress.com/2012/10/01/lee-van-cleef/

    YanıtlaSil